خانه / آموزش / همه چیز در مورد بورس و سهام به زبان ساده

همه چیز در مورد بورس و سهام به زبان ساده

شاید برای شما هم سوالاتی در مورد بورس و اوراق بهادار و سهام یا نحوه تقسیم سود ویا موارد دیگر در این خصوص وجود داشته باشد که به دنبال پاسخ نچندان دشوار و پیچیده ای برای آنها باشید.http://www.hesabank.comحسابانک

پیشنهاد میکنم برای پیدا کردن پاسخ مناسب برای اینگونه سوالات این مطالب را مطالعه بفرمایید:

  بورس اوراق بهادار چيست؟

بورس اوراق بهادار به معناي يک بازار متشکل و رسمي سرمايه است, که در آن سهام شرکت ها و اوراق مشارکت, تحت ضوابط و مقررات خاص, مورد معامله قرار مي گیرد.

بازار متشکل و رسمي است که در آن خريد و فروش سهام شرکتها يا اوراق قرضه دولتي يا خصوصي تحت ضوابط معين انجام مي شود. مشخصه مهم آن حمايت قانوني از صاحبان پس اندازها يا سرمايه هاي راکد است. بورس اوراق بهادار به معناي يک بازار متشکل و رسمي سرمايه است, که در آن سهام شرکت ها و اوراق مشارکت, تحت ظوابط و مقررات خاص, مورد معامله قرار مي گيرد.بورس مرجع رسمي و مطمئني است براي جذب سرمايه افراد و بخش هاي خصوصي به منظور تأمين مالي پروژه هاي سرمايه گذاري بلند مدت.در بازرگاني داخلي ايران اصطلاح بورس به بازارهاي اختصاصي کالاهاي سرمايه اي، واسطه اي يا مصرفي اطلاق مي گردد که در يک محدوده جغرافيايي واقع شده و تعدا زيادي از عناصر عمده فروشي و خرده فروشي آن کالاي خاص را دارند مانند بورس فرش در بازار تهران، بورس آهن و….

علل پيدايش بورس اوراق بهادار چیست؟
پيدايش بورس در دنيا با دو پديده پيدايش شرکتهاي سهامي با مسئوليت محدودو پيدايش شرکتهاي سهامي عام مرتبط است.
در گذشته تجار زياد خطر و زيان مي ديدند و همواره به دنبال شريکي بودند که با آن سود وزيان خود را تقسيم کنند و هر کس بنا به سرمايه اي که آورده در سود و زيان شريک شود. اما فرم تکامل يافته آن به صورت سهام عام بود يعني سهام را به عموم مردم مي فروخت و کار خود را با سرمايه مردم انجام مي دهد. اولين کمپاني که از اين روش استفاده کرد کمپاني هند شرقي بود که در تاريخ تجارت دنيا ثبت شد.

اما بعد ها با گسترش مبادلات تجاري در اروپا و ارتباط هر چه بيشتر مردم و صاحبان سرمايه ها مراکزي به وجود آمد که سرمايه داران با متقاضيان استفاده از نقدينگي تماس پيدا مي کردند و به دادو ستد با هم مي پرداختند که به آن بازار سرمايه مي گويند.
جالب است بدانيد که واژه بورس از نام خانوادگي شخصي به نام واندر بورس گرفته شده که صرافان شهر مقابل خانه او به دادوستد مشغول مي شدند و از آن به بعد به اماکني که محل دادوستد بود اطلاق شد.
اولين تشکل بورس اوراق بهادار در جهان به سال ۱۴۶۰ ميلادي در شهر آنورس بلژيک که موقعيت تجاري قابل ملاحظه اي داشت بوجود آمد. بعد از آن بورس در اوايل قرن۱۷ در شهرآمستردام بود که امروزه يکي از مهمترين منابع تأمين سرمايه در سطح بين الملل است. بعد از آن بورس لندن در سال ۱۸۰۱ با عضويت ۵۰۰ نفر، بورس نيويورک،بورس زوريخ و…..

ارکان بورس چسیت؟
در قانون تأسيس بورس چهار رکن اصلي براي اداره امور سازمان بورس تعيين گرديده اند:
شوراي بورس: وظيفه تعيين مقررات و همچنين نظارت بر حسن اجراي قوانين ومقررات مربوط را دارد.http://www.hesabank.comحسابانک
هيأت پذيرش اوراق بهادار: به منظور اخذ تصميم نسبت به قبول يا رد اوراق بهادار در بورس يا حذف آنها از ليست اوراق بهادار پذيرفته شده است.

سازمان کارگزاران بورس و دبير کل: وظيفه آن ايجاد تسهيلات لازم جهت خريد و فروش اوراق بهادار، نظارت بر انجام معاملات، مراقبت در حسن جريان امور و روابط بين کارگزاران و مشتريان
هيأت داوري: اين هيأت به اختلاف بين کارگزاران با يکديگر و فروشندگان و خريداران اوراق بهاداربا کارگزاران که از معاملات در بورس ناشي مي شود رسيدگي مي کند.

سهم چيست؟
سرمايه هر شرکت سهامي, به قسمتهايي مساوي تقسيم مي شود که به هر يک از اين قسمت ها, يک سهم گفته مي شود. معمولا قيمت اسمي سهام در ايران ????ريال است. هر فرد پس از خريد سهام مالک جزئي از دارايي شرکت مي شود.
به ياد داشته باشيد که وقتي اقدام به خريد سهام مي کنيد, در بازار سرمايه شروع به فعاليت کرده ايد

انواع بورس کدام است؟
بورس کالا, بورس فلزات, بورس کشاورزي, بورس اوراق بهادار, بورس اسناد خزانه.
در بورس افراد حقيقي و حقوقي توسط کارگزاران خود به داد و ستد مي پردازند و در آن خريدار و فروشنده مي توانند يک فرد يا يک شرکت باشند.
اين خريد و فروش تابع قوانين خاصي است; که در مورد همه و با هر مقدار سرمايه به صورت يکسان برخورد مي کند.

تامين مالي چيست؟
تامين مالي يا فاينانس, يعني تهيه منابع مالي و وجوه براي ادامه فعاليت شرکت و ايجاد و راه اندازي طرح هاي توسعه و درآمدزاي اين واحدهاي اقتصادي.
تامين مالي عمدتا از طريق انتشار سهام, فروش اوراق قرضه و وام و اعتبار صورت مي گيرد.
ابزارهاي ويژه تامين مالي:
الف) سهام عادي
ب) سهام ممتاز
ج) اوراق قرضه
د) اوراق مشارکت
ه) اوراق بهادار قابل تبديل

http://www.hesabank.comحسابانک

? سهام عادي چيست؟
سهام عادي, همين سهامي است که شرکت ها عرضه مي کنند و سهامداران به نسبت سهام خود, مالک شرکت مي شوند. شما سهام عادي را هر زمان که بخواهيد مي توانيد بفروشيد ولي اگر شرايط بازار و کشور خوب باشد با قيمت بالاتر و اگر شرايط بازار خوب نباشد با قيمت کمتر آن را مي فروشد.

? سهام ممتاز چيست؟
سهامي است, کهشرکت عرضه مي کند و سود آن مثلا اين طور گفته مي شود ??% از قيمت اسمي سهام.
حال اگر قيمت اسمي سهام ??? تومان است ?? درصد آن ?? تومان مي شود. سود سهام ممتاز, نسبتا دائمي است و پرداخت سود سهام ممتاز نسبت به سهام عادي اولويت دارد. براي رعايت حقوق سهامداران شرکت هايي که در بورس پذيرفته مي شوند داراي سهام عادي و مشابه و يکسان هستند.

? اوراق مشارکت يا اوراق قرضه:
اوراقي است که سود معين دارد و صادرکننده اوراق قرضه متعهد مي شود اصل پول و سود را در تاريخ معين پرداخت کند. اين اوراق چند کوپن سود دارن که مثلا هر سه ماه يکبار بايد به بانک مراجعه کرد و با تحويل آنبخش از سود را دريافت کرد. در بازار بورس ايران, اوراق مشارکت نيز مورد داد و ستد قرار مي گيرد
اولين شرکتي که اقدام به انتشار اوراق مشارکت در بورس کرد شرکت ايران خودرو طرح پژو پارس با سود ??% بود

? سرمايه گذاري چيست؟

منظور از سرمايه گذاري, صرف هزينه اي مشخص به همراه پذيرفتن ريسک(احتمال خطر) مشخص يانامشخص براي کسب سود درآينده مي باشد. مهمترين هدف سرمايه گذاري, کاهش(هزينه هاي فرصت) مي باشد. به اين معني که ممکن است که فرد پول مازاد راکدي داشته باشد که بتواند آن را در محلي براي سرمايه گذاري و کسب سود به کار گيرد. اما به علت عدم آگاهي , ان فرصت کسب سود را از دست بدهد.

و اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به این موضوع بپردازیم میتوانیم به موارد زیر نیز اشاره کنیم:

قيمت نهايي چیست؟

قيمت نهايي سهم که در پايان روز محاسبه مي‌شود ميانگيني از قيمت‌هاي مورد معامله شده آن روز براساس حجم مبنا مي‌باشد.

حد نوسان قيمت سهم و حق تقدم

بر‌اساس قوانين بورس اوراق بهادار،حداکثر نوسان قيمت يک سهم از مثبت ۲ درصد تا منفي ۲درصد طي يک روز مي‌تواند باشد و بر همين اساس حداکثر نوسان قيمت حق تقدم يک سهم از مثبت ۱۰ درصد تا منفي ۱۰ درصد مي‌تواند باشد.البته در روز باز شدن سهم يا حق تقدم،حد نوسان وجود ندارد.

حجم مبنا

حداقل تعداد سهامي است که بايد مورد معامله قرار گيرد تا سهم در پايان روز در قيمتي به ثبت برسد. حجم مبنا براي کنترل رشد بي‌رويه قيمت سهام در سال ۱۳۸۲ تصويب شد. بر اين اساس و در ابتداي اين قانون اساس بر اين بود که ۱۵ درصد از کل سهام يک شرکت طي يکسال مورد معامله قرار گيرد و روزهاي کاري سال ۲۵۰ روز فرض شده بود که بر آن اساس حجم مبناي روزانه يک سهم ۰۰۰۶/۰ (شش ده هزارم)کل سهام شرکت مي شد. اما در سال ۱۳۸۳ نحوه محاسبه تغيير کرد و از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد افزايش يافت و حجم مبنا به ۰۰۰۸/۰(هشت ده هزارم)کل سهام افزايش يافت. بعنوان مثال چنانچه تعداد سهام شرکتي ۲۰۰ ميليون باشد حجم مبناي آن ۱۶۰ هزار سهم خواهد بود. حال اگر حداقل ۱۶۰ هزار سهم شرکت معامله شود،قيمت پاياني سهم برابر با ميانگين موزون قيمت‌هاي معاملات خواهد بود و اگر کمتر از ۱۶۰ هزار سهم معامله شود قيمت پاياني با استفاده از نسبت حجم مبنا پوشش داده شده محاسبه مي‌شود. مثلاً اگر ميانگين موزون قيمت سهام نسبت به روز قبل ۴۰ تومان افزايش يافته است و ميزان سهام معامله‌شده ۸۰ هزار سهم است ،قيمت پاياني(بسته شدن)سهم ۲۰ تومان افزايش خواهد يافت.

عرضه و تقاضا

به درخواست‌هايي که براي خريد وارد سامانه بورس مي‌شوند تقاضا و به درخواست‌هايي که براي فروش وارد مي شوند عرضه گفته مي‌شود. عرضه و تقاضاي يک سهم تعيين‌کننده قيمت آن است.

نسبت قيمت به درآمد(P/E)

ضريب تبديل عايدات آتي و نمايانگر اقبال بازار نسبت به سهم موردنظر مي‌باشد. همچنين نشان دهنده سال هاي باقيمانده تا بازگشت اصل سرمايه نيز مي‌باشد. اين نسبت در فضاي بازار وجود دارد و درجه مطلوبيت سهم را بيان مي‌کند. P/E حاصل قيمت سهم به سود آتي آن مي‌باشد.

شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري

شرکت‌هايي هستند که در ساير شرکت‌هاي بورسي و يا شرکت‌هاي غير‌بورسي سرمايه‌گذاري کرده و از محل درآمد سرمايه‌گذاري هاي خود به سهامدارانشان سود پرداخت مي‌کنند. چنانچه فردي قصد سرمايه‌گذاري حرفه‌اي در بورس را نداشته باشد چندان مقرون به صرفه نيست که تمام شرکت‌هاي حاضر در بورس يا صنايع مختلف را بررسي کند. در اين حالت خريد سهام شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري توصيه‌مي‌شود.مزيت‌ ديگر ‌خريد ‌سهام‌‌شرکت‌هاي‌‌سرمايه‌گذاري‌ تشکيل‌ سبد سهام است که ريسک سرمايه‌گذاري را کاهش مي‌دهد.البته طبيعي است که بازده اين سهام نيز کمتر است. يک شرکت سرمايه‌گذاري براساس پرتفوي خود ارزيابي مي‌شود. پرتفوي شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران معمولاً از دو قسمت بورسي و غيربورسي تشکيل شده است.

ارزش پرتفوي بورسي يک شرکت سرمايه‌گذاري

عبارتست از ارزش روز و بازاري سهام شرکت‌هاي بورسي تحت تملک يک شرکت سرمايه‌گذاري. براي محاسبه ارزش پرتفوي بورسي يک شرکت تعداد سهام تحت تملک در قيمت بازار سهم ضرب مي‌شود.در صورتيکه ارزش پرتفوي بورسي بيشتر از ارزش روز بازار سهام موردنظر باشد نشان‌دهنده قابليت رشد قيمت سهام شرکت سرمايه‌گذاري طي روزهاي آتي خواهد بود.

ارزش پرتفوي غيربورسي يک شرکت سرمايه‌گذاري

يک شرکت سرمايه‌گذاري ممکن‌است در زمينه‌اي غير از سهام شرکت‌هاي بورسي فعاليت کند. در اين حالت ارزش آن فعاليت‌ها و يا سهام آن شرکت‌هايي که خارج از بورس مي‌باشند را پرتفوي غيربورسي مي‌نامند. رويکرد محافظه‌کارانه‌‌در‌ارزشگذاري فعاليت‌هاي غيربورسي استفاده از بهاي تمام شده سرمايه‌گذاري مي‌باشد.اما با توجه به وجود تورم بالا در ايران،پس از گذشت چند سال بهاي تمام شده از ارزش واقعي سرمايه‌گذاري فاصله زيادي مي گيرد. رويکرد ديگر استفاده از نسبت P/E مي باشد. يعني براي محاسبه ارزش يک سرمايه‌گذاري غيربورسي،سود آن را در نسبت P/E شرکت‌هاي مشابه که در بورس فعاليت مي‌کنند ضرب کرد تا ارزش يک سرمايه‌گذاري غير بورسي بدست آيد. در نهايت مجموع ارزش سرمايه‌گذاري هاي غيربورسي از جمع ارزش هر يک از سرمايه‌گذاري ها بدست مي آيد. شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري معمولاً پرتفوي بورسي و غيربورسي خود را به صورت دوره‌اي از طريق ارائه اطلاعيه به بورس اعلام مي‌کنند.

شرکت‌هاي سرمايه‌پذير

شرکت‌هايي که بتوان سهام آنها را خريداري کرد شرکت‌هاي سرمايه‌پذير نام دارند. بر طبق اين تعريف کليه شرکت‌هايي که در بورس سهام قابل معامله‌دارند شرکت‌هاي سرمايه‌پذير مي‌باشند.

سهام مديريتي

معمولاً اشخاص حقيقي يا حقوقي مالک ۱۶ تا ۵۱ درصد سهام داراي سهام مديريتي مي‌باشند.

شرکت‌هاي هلدينگ

شرکت‌هايي که در چند شرکت که در يک زمينه مشترک فعال هستند سرمايه‌گذاري مي کنند. بطور کلي هر شرکتي که سهام مديريتي يک يا چند شرکت ديگر را در اختيار داشته باشد هلدينگ است. به عنوان مثال شرکت سيمان فارس و خوزستان هلدينگ صنعت سيمان است.

معاملات چرخشي

معاملاتي هستند که خريدار و فروشنده داراي يک هويت حقوقي هستند.اينگونه معاملات به جهت بازارسازي اتفاق مي افتد و در گزارش شفافيت توسط بورس اعلام مي‌گردد.http://www.hesabank.comحسابانک

سهامدار عمده

طبق قانون به شخص حقيقي يا حقوقي که بيش از ۱ درصد سهام يک واحد تجاري را دارا باشد سهامدار عمده مي‌گويند. در ادبيات بورس هنگامي که صحبت از سهامدار عمده است منظور شخص حقيقي يا حقوقي است که مالک بيشترين درصد از سهام يک شرکت مي باشداماهنگامي که صحبت از سهامداران عمده است،منظور کليه اشخاصي است که مالک بيش از ۵ درصد سهام آن واحد مي باشند.

سهامدار جزء

طبق قانون به شخص حقيقي يا حقوقي که مالک کمتر از ۵ درصد سهام يک شرکت باشد سهامدار جزء گفته مي‌شود.

هيات مديره

مجموعه اي بين ۵ تا ۹ نفر که به پيشنهاد سهامداران عمده يک شرکت براي اداره آن معرفي مي‌شوند.

مدير عامل

شخصي که بالاترين سمت را در يک شرکت دارد و مي‌تواند يکي از اعضاي‌هيات مديره‌باشد. مدير عامل مجري تصميمات هيات مديره است و معمولاً از سوي سهامدار عمده شرکت پيشنهاد مي‌شود.

اطلاعات ميان دوره اي

شامل اطلاعات توليد و فروش و مسائل مالي شرکت است که در دوره‌ها و فصول مختلف توسط شرکت‌ها ارائه مي‌شود

افرادي كه قصد سرمايه گذاري براي يك دوره بلند مدت را داشته باشند بهتر است براي تصميم گيري مطلوب، به مطالعه و ارزيابي وضعيت مالي و توليدي شرکت با استفاده از تحليل بنيادي يا فاندامنتال بپردازند.

در راستاي رسالت آموزشي رسانه برآنيم تا با ارايه مطالب علمي پايه در خصوص بورس در جهت گسترش اين بازار قدمي برداريم. در بازار سرمايه عموما سرمايه گذاران با دو نوع استراتژي رو به رو هستند. اين دو نوع استراتژي

عبارت است از:

۱ـ استراتژي خريد و فروش سهم ۲ ـ استراتژي خريد و نگهداري سهم

به گزارش بورس نيوز:استراتژي خريد و فروش سهم براي كوتاه مدت واستراتژي خريد و نگهداري سهم براي بلند مدت مناسب است.

به طور كلي اگر سهامداري قصد سرمايه گذاري در كوتاه مدت را داشته باشد و هدف اصلي او از اين سرمايه گذاري ، كسب سود مناسب از طريق نوسان گيري باشد، در اين صورت بايستي به استراتژي خريد و فروش سهم روي بياورد.

در اين نوع استراتژي معمولا سهمي كه خريداري شده ، پس از طي روندي مثبت و افزايش قيمت نسبي آن در کوتاه مدت سهامدار بايد آن را در زمان مناسب به فروش برساند.

البته در اين نوع استراتژي ممکن است سرمايه گذار سود سالانه شركت را در نظر نگيرد و صرفأ بر اساس وضعيت بازار سهام هدف او نوسانگيري از قيمت سهم باشد. در حالي كه در استراتژي خريد و نگهداري سهم معمولأ دوره بلند مدت مورد توجه سرمايه گذار است تا دوره كوتاه مدت.

افرادي كه قصد سرمايه گذاري براي يك دوره بلند مدت را داشته باشند بهتر است براي تصميم گيري مطلوب، به مطالعه و ارزيابي وضعيت مالي و توليدي شرکت با استفاده از تحليل بنيادي يا فاندامنتال بپردازند. به زبان ساده تحليل بنيادي براي دوره بلند مدت و تحليل تكنيكي براي دوره كوتاه مدت مناسب مي باشد. ولي در هر صورت توجه داشته باشيد كه هر مقوله اي در بازار سرمايه اعم از تحليل بنيادي ، تحليل تكنيكي و تحليل CANSLIM (سبك تحليلي ويليام اونيل) و ساير بررسيهاي مالي در زمينه هاي مختلف مالي هر کدام مي تواند نقش مهمي در تصميم گيري سرمايه گذار داشته باشند.

به گزارش بورس نيوز حال اين سوأل که کدام دوره زماني براي سرمايه گذاري مناسبتر است ، بايد گفت در بلند مدت آنچه در بازار سرمايه مهمترين است توان شرکتها در خصوص پوشش کاملEPS اعلام شده مي باشد. طبيعتأ ريسک بازار (که بعدأ آن را توضيح مي دهيم)، هر دو استراتژي تصميم گيري فوق را را تحت تأثير قرارمي دهد.

ولي ريسک غير سيستماتيک (ريسک مختص هر سهم) در مقايسه با ريسک بازار معمولأ قابل کنترل بوده و ميزان آن به نحوه تصميم گيري سهامدار بستگي دارد. اساسأ سرمايه گذاري کوتاه مدت در بورس اولأ به ميزان آشنايي سهامدار با بازار سرمايه و قدرت تصميم گيري به موقع او براي خريد وفروش بستگي داشته و ثانيأ اين استراتژي مستلزم ارتباط تنگاتنگ با بازار سرمايه و آگاهي از عوامل محيطي تأثيرگذار مي باشد.

به طور کلي کليه افرادي که در بازار سرمايه فعاليت داشته و سهامدار يک يا چند شرکت مي باشند به دو دسته تقسيم مي گردند: دسته اول کساني هستند که با توصيه و پيشنهاد ديگران اقدام به سرمايه گذاري نموده بي آنکه خود اطلاعاتي در مورد سهم داشته باشند.

اين دسته از افراد ريسک گريزند و با کوچکترين عاملي ممکن است زودتر از ديگران اقدام به فروش سهام خود نمايند. دسته ديگر آنهايي هستند كه بعد از جمع آوري اطلاعات کافي از طريق مطالعه صورتهاي مالي شرکتها و تجزيه و تحليل آنها و با آگاهي هر چه بيشتر اقدام به سرمايه گذاري نموده اند. اين گونه افراد نسبت به دسته اول اطمينان بيشتري به عملکرد خود در زمينه سرمايه گذاري داشته و زودتر تصميم نمي گيرند.

اما در پايان بايد توجه داشت متأسفانه در بازارسرمايه ايران در کوتاه مدت متغيرهاي برون زا (عوامل سياسي ، محيطي و اجتماعي و…) نسبت به متغيرهاي درونزا (توليد و سودآوري و بهره وري و پروژه هاي شرکت و …) تاثير زيادي در حجم معاملات و قيمت سهام مي گذارند. لذا توجه به جو و فضاي حاکم بر بازار سرمايه نيز در امر سرمايه گذاري مهم است. بنابراين مهمترين مسأله در تصميم گيري صحيح ، جمع آوري اطلاعات کامل و مفيد در مورد سهم و تجزيه و تحليل آنهاست.

http://www.hesabank.comحسابانک

بازار سرمايه يكي از اركان مهم اقتصاد در جامعه است كه از آن به عنوان دماسنج اقتصاد ياد مي‌شود.شما تا به حال تا چه حد با اين بازار آشنايي داشتيد؟ آيا در اين بازار سرمايه گذاري كرده‌ايد؟ما براي اينكه شما را بيشتر با اين بازار آشنا كنيم شماري از اصطلاحات رايج و واژه‌هاي مصطلح در بورس را براي شما گردآوري كرده‌ايم:

كارگزار بورس
—————

“كارگزار ” موسسه‌ يا شركتي است كه با مجوز سازمان بورس به نمايندگي از طرف اشخاص و يا به حساب خود حسب مورد و براساس قوانين و مقررات مربوط، به دادوستد اوراق بهادار پذيرفته شده در بورس و ساير خدمات كارگزاري مي‌پردازد. كارگزاري از طريق واحدي كه “شعبه ” نام دارد به ارائه خدمات به سرمايه‌گذاران مي‌پردازد. اين شعبه در شهري واقع شده است كه سازمان بورس در آن شهر تالار دارد. تالارهاي اختصاصي “كارگزار ” نيز شعبه تلقي مي‌شود. چنانچه كارگزاري از طريق واحد خود در شهري كه سازمان بورس در آن شهر تالار ندارد به ارائة خدمات به سرمايه‌گذاران ب‌پردازد اين واحد كارگزاري نمايندگي به حساب مي‌آيد. تالارهاي اختصاصي “كارگزار ” كه در آنها معامله انجام نمي‌شود، و سفارش‌هاي دريافتي از آن‌ شهر براي “شعبه ” ارسال مي‌شود، نيز “نمايندگي ” تلقي مي‌شود.
براي فعاليت، هر كارگزار بايد مبلغي به عنوان عضو به سازمان بورس پرداخت كند كه به عنوان حق عضويت از آن ياد مي‌شود. ميزان حق‌عضويت در ابتداي هر سال توسط هيئت‌مديره سازمان بورس تعيين مي‌شود. كارگزارن بورس بايد براي دريافت خدمات و تسهيلات از سازمان بورس براي انجام معاملات اوراق بهادار به سازمان كارمزد پرداخت كنند كه در واقع اين كارمزد هزينه استقاده از تسهيلات و خدمات ناميده مي‌شود.

خدمات كارگزاري
——————

كارگزار مي‌تواند عمليات زير را انجام دهد:
الف) سرمايه‌گذاري و خدمات كارگزاري: اين بخش شامل خريد و فروش اوراق بهادار پذيرفته‌شده در بورس اوراق بهادار به‌نمايندگي از طرف اشخاص و يا به حساب خود، ذيره‌نويسي اوراق بهادار پذيرفته‌شده در بورس، اداره امور سرمايه‌گذاري‌ها به نمايندگي از طرف اشخاص و بازارگرداني اوراق بهادار است.
ب) خدمات مالي
اين قسمت نيز شامل ارائة مشاوره و راهنمايي به شركت‌ها به‌منظور نحوه عرضه سهام آنها براي فروش در بورس اوراق بهادار، راهنمايي شركت‌ها درمورد روش‌هاي افزايش سرمايه و نحوه عرضه‌ سهام و ساير اوراق بهادار براي فروش در بورس اوراق بهادار تهران و انجام بررسي‌هاي مالي، اقتصادي، سرمايه‌گذاري، ارائة خدمات و نظرات مشورتي به سرمايه‌گذاران است.

اميدنامه شركت‌هاي بورسي
——————————-

شركت‌هايي كه قصد دارند وارد بورس اوراق بهادار شوند ابتدا بايد به تهيه اميدنامه پذيرش و درج اقدام كنند. در اميدنامه اين شركت‌ها بايد ابتدا چكيده‌اي از نوع فعاليت شركت، محل شركت، تاريخ و شماره ثبت شركت بيان شود. بعد از چكيده فهرست مطالبي كه قرار است بيان شود به ترتيب زير مطرح مي‌شود
مقدمه معرفي شركت
تاريخچه‌اي از شركت
موضوع فعاليت شركت
سهامداران
مديران
ساختار نيروي انساني
مركزاصلي و شعب شركت به‌طور كامل همراه با جداول مربوطه تشريح شود. در مورد نحوه فعاليت شركت مواردي از قبيل: محل فعاليت اصلي شركت، دارايي‌هاي ثابت، محصولات، ظرفيت توليد(اسمي،حقيقي)، مواد اوليه ومنابع تامين مالي آن، بازار محصولات و رقبا و برنامه هاي آتي شركت (مربوط به طرح هاي توسعه شركت) ذكرشود. همچنين اگر شركت توليدي باشداطلاعاتي در مورد توليد و فروش كه شامل: توليد واقعي، تركيب بهاي تمام شده،تغييرات نرخ مواد اوليه، فروش، نحوه قيمت گذاري و فروش محصولات. به‌طور مثال در مورد شركت فولاد مباركه اصفهان فروش به صورت اعتبار اسنادي داخلي(ريال) و يافروش درصدي از محصولات از طريق بورس يا در صدي در شركت در اتاق پاياپاي صورت گرفته، عنوان مي‌شود. او قراردادهاي مهم.

پذيرش در بورس
شامل فرآيند پذيرش، اقدامات انجام شده شرايط بورس، احراز شرايط بورس است
شرايط احراز بورس شامل موارد زير است
۱- اساسنامه شركت بايد مطابق اساسنامه نمونه شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس باشد. ۲- شخصيت حقوقي شركت سهامي عام باشد(در مورد شركت فولاد مباركه اصفهان تغيير از سهامي خاص به عام ذكر شده)
۳- مبلغ اسمي هر سهم شركت ۱۰۰۰ ريال باشد در مورد شركت فولاد مباركه اصفهان از ۱۰۰۰۰ ريال به ۱۰۰۰ ريال كاهش داشته
۴- سهامدار عمده شركت موظف است نسبت به عرضه سهام در چارچوب سياست‌هاي كلي اصل ۴۴ قانون اساسي اقدام كند. ( در مورد شركت فولاد مباركه اصفهان، سهامدار عمده شركت سازمان توسعه و نوسازي معدني ايران است.
۵ – سهامدار عمده شركت موظف است در عرضه اوليه سهام، حداقل۲۰%سهام خود را با نظر بورس به صورت تدريجي عرضه كند. همه شركت‌ها در زمان درج بايد موارد زير را جمع آوري كنند: – دعاوي حقوقي له يا عليه شركت. – نكات مهم گزارس حسابرس و بازرس قانوني شركت. – رويدادهاي مهم بعد از تاريخ ترازنامه. در مورد عرضه سهام شركت در بورس بايد موارد زير رعايت شود: – كارگزار معرف: مثلا شركت كارگزاري بانك صنعت و معدن، كارگزار معرف شركت فولاد مباركه اصفهان جهت پذيرش در بورس اوراق بهادار است. – تعهدات سهامدار عمده: مثلا عرضه اوليه حداقل ۵% از سهام شركت در بورس جهت عرضه به عموم وكشف قيمت، با نظر رياست سازمان بورس و با توجه به شرايط بازار. و در آخر ساير اطلاعات از قبيل: آدرس و شماره‌هاي تماس دفتر مركزي، محل اصلي فعاليت شركت. نهايتا به امضاي مدير پذيرش بورس اوراق بهادار مي‌رسد. در مورد شركت سرمايه‌گذاري علاوه بر موارد ذكر شده در بالا، نحوه فعاليتشان متفاوت است. در تشريح نحوه فعاليت: استراتژي‌هاي سرمايه‌گذاري، برنامه‌هاي آتي شركت و طرح توسعه شركت‌هاي سرمايه پذير، سرمايه گذاري‌ها (در سهام شركت‌هاي بورسي، خارج از بورس، سپرده هاي بانكي، نقاط قوت و ضعف پرتفوي سرمايه گذاري) مطرح مي‌شود.

شركت سهامي خاص
————————

شركت سهامي خاص شركتي‌است كه تمام سرمايه آن كه نبايد كمتر از يك ميليون ريال باشد، توسط مؤسسان آن تأمين مي‌شود. از آنجا كه تشكيل شركت‌هاي سهامي عام تشريفات فراواني دارد، در مواد اصلاحي قانون تجارت براي امور ساده‌تري كه تعداد شريك‌ها كمتر است يك نوع شركت سهامي در نظر گرفته كه شركت سهامي خاص ناميده مي‌شود. در اين قبيل شركت‌ها، صدور اعلاميه پذيره‌نويسي وجود ندارد و دست كم ۳۵ درصد سرمايه در يكي از بانك‌ها به نام شركت در حال تأسيس در حساب مخصوصي سپرده مي‌شود. در صورتي كه به عللي سرمايه شركت كاهش پيدا كند بايد شركا طي يك سال آن را جبران كنند و يا شركت را به نوع ديگري از شركت‌ها از قبيل با مسئوليت محدود يا تضامني تبديل كنند.
در نام شركت بايد كلمه خاص قبل از ذكر نام شركت و يا بعد از آن بلافاصله اضافه شود و قيد كلمه خاص بايد در تمام نوشته‌هاي شركت معلوم باشد زيرا اين نوع شركت‌ها در حقيقت نوعي شركت سهامي خانوادگي و خصوصي است كه مراجعه كنندگان بايد اطلاع داشته باشند. شركت سهامي خاص مي‌تواند پس از طي مراحل خاص به شركت سهامي عام تبديل شود.

حجم مبنا
————

حجم مبنا اهرمي است كه از سال ۸۲ و بعد از انتصاب حسين عبده تبريزي به سمت دبيركلي بورس به كار گرفته شد و هدف از به كارگيري اين اهرم كنترل معاملات و جلوگيري از نوسان‌هاي كاذب و افت و خيز بي مورد قيمت سهام با معامله چند سهم شركت ها اعلام شد.
براساس اين اهرم كه از فرمول ۸۰۰۰۰ ضربدر تعداد سهام شركت‌ها محاسبه مي‌شود هر شركتي با توجه به ميزان سرمايه (در واقع تعداد سهام) از حجم مبناي مشخص دارد و بايد روزانه آن تعداد سهام شركت مورد خريد و فروش قرار گيرد، تا تغيير قيمت روزانه مثبت و منفي ۲ درصدي براي قيمت آخر وقت سهام شركت‌ها محاسبه شود.
اين اهرم از همان اول، با مخالفت هاي بسياري روبه رو بوده و فعالان بازار همواره يكي از عوامل اصلي گره‌هاي معاملاتي را حجم مبنا مي دانستند. به كارگيري اين اهرم در آن زمان موجب شد، تعداد زيادي از سهامداران حقوقي به دليل اينكه نمي‌توانستند از شركت‌هاي بزرگ بازدهي به دست آوردند به سمت شركت‌هاي كوچك و حتي زيان ده حركت كنند. اين اتفاق زمينه رشد قيمت سهام شركت‌هاي كوچك را فراهم آورد.

توقف و بازگشايي نماد
————————-

معاملات شركت‌هاي بورسي در شرايط خاصي متوقف مي‌شود. در اين صورت به اصطلاح نماد شركت بسته مي‌شود و سهامداران نمي‌توانند به داد و ستد سهام اين شركت بپردازند.
پس از خروج از وضعيت خاص و بازگشايي نماد شركت داد و ستد سهام شركت از سر گرفته مي‌شود

توقف نماد

در موارد زير منحصراً بورس پس از دريافت نامه يا پيام الكترونيكي اداره ناشران بورسي سازمان، نسبت به توقف نماد اقدام مي‌كند:
الف: قبل از برگزاري كليه مجامع عمومي صاحبان سهام شركت‌ها و قبل از برگزاري جلسه هيئت مديره‌اي كه طي آن قرار است در خصوص اختيارات تفويض‌شده توسط مجمع عمومي فوق‌العاده براي افزايش سرمايه تصميم‌گيري شود. تمام توقف‌هاي موضوع اين بند ۲ روز قبل از برگزاري مجمع صورت مي‌پذيرد، بجز برگزاري جلسات مجمع عادي بطور فوق ‌العاده‌اي كه تاثير مستقيم مالي بر شركت ندارد، از قبيل انتخاب مديران، بازرس، حسابرس كه نماد شركت بايد از يك روز قبل بايد متوقف شود.
ب: سه روز قبل از سررسيد پرداخت سود علي‌الحساب و سررسيدهاي اوراق مشاركت بورس در موارد فوق پس از دريافت نامه يا پيام اداره ناشران بورسي، سازمان قبل از توقف نماد، زمان و دليل توقف نماد را از طريق پيام الكترونيكي سامانه معاملات و سايت اينترنتي به اطلاع فعالان بازار مي‌رساند. بلافاصله پس از دريافت نامه يا پيام الكترونيكي اداره نظارت بر ناشران بورسي سازمان در خصوص اطلاع از رويدادهاي با اهميت در شركت، در صورتي‌كه معاملات مظنون به استفاده از اطلاعات نهاني يا دستكاري قيمت يا وجود اخبار بااهميت در بازار سهم باشد، مديرعامل بورس و يا سازمان مي‌توانند دستور توقف نماد را صادر كند .
در اين حالت سازمان بورس بلافاصله پس از دريافت دستور نسبت به توقف نماد اقدام و موارد را تا رفع توقف نماد پيگيري مي كند.
در موارد زير بورس رأساً نسبت به توقف نماد اقدام مي‌كند:
۱- تغيير در طبقه‌بندي تابلو يا صنعت
۲ توقف نماد حق تقدم پس از اتمام مهلت قانوني پذيره‌نويسي
۳ – وجود اشكالات فني ۴- توقف نماد حق تقدم پس از فروش تمام حق تقدم‌هاي استفاده نشده و پاره سهام ناشي از افزايش سرمايه همچنين سازمان بورس جهت پيگيري موارد مشكوك در بازار مي‌تواند نماد يك شركت را حداكثر به مدت ۳۰ دقيقه متوقف كند و موضوع را از مراجع ذي‌ربط استعلام كند. بديهي است ادامه توقف نماد منوط به نظر مديرعامل بورس خواهد بود.

بازگشايي نمادها
در صورتي كه نمادها با نامه يا پيام الكترونيكي اداره نظارت بر ناشران بورسي سازمان متوقف شود، بازگشايي نماد پس از انتشار اطلاعات جديد توسط اداره ناشران بورسي سازمان و ارسال نامه يا پيام الكترونيكي به بورس صورت خواهد پذيرفت. اين گشايش حداكثر يك روز پس از دريافت پيام يا نامه اداره مذكور انجام خواهد شد.
۱- بازگشايي نمادهايي كه به علت مظنون بودن به استفاده از اطلاعات نهاني، دستكاري بازار يا وجود اخبار بااهميت در بازار متوقف شده است، با دستور مقام متوقف‌كننده حداكثر ظرف ۳ روز كاري پس از زمان توقف بازگشايي خواهد شد.
۲- بازگشايي نمادهايي كه جهت تغيير طبقه‌بندي متوقف‌ شده‌اند حداكثر ۲ روز پس از توقف نماد صورت مي‌گيرد. بازگشايي كليه نمادها با پيغام بورس بر روي سامانه معاملاتي و سايت اينترنتي بورس حداقل ۱۵ دقيقه قبل از بازگشايي صورت مي‌پذيرد.

هلدينگ‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها
———————————–

برخي اصطلاحات، كليدي براي ورود به دنياي پيچيده بورس و بازار سرمايه هستند كه در دست داشتن اين كليدها به درك بيشتر مفاهيم اين بازار كمك مي‌كند. با يكي از اين كليدها آشنا شويد
هلدينگ‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها:
هلدينگ‌ها دسته‌اي از شركت‌ها هستند كه به قصد اداره مستقيم شركت‌هاي زيرمجموعه به خريد يا سرمايه‌گذاري در سهام آنها اقدام مي‌كنند.
اما شركت‌هاي سرمايه‌گذاري طبق تعريف و بنابر قاعده رايج علاقه‌اي به حضور در اداره شركت‌هاي زيرمجموعه ندارند و بدون تعصب با داد و ستد مداوم سهام شركت‌هاي حاضر در سبد دارايي خود براي سهامداران خود اصطلاحاً سود مي‌سازند.

شاخص صنعت
——————

اين شاخص عملكرد شركت‌هاي صنعتي بورس را نشان مي‌دهد. شاخص واسطه‌گري‌هاي مالي
———————————-

اين شاخص عملكرد شركت‌هاي واسطه‌گري مالي شامل هلدينگ‌ها، سرمايه‌گذاري‌ها و ليزينگ‌ها را نشان مي‌دهد.

شاخص قيمت و بازده نقدي
——————————–

شاخص قيمت و بازده نقدي را مي‌توان يكي از دقيق‌ترين شاخص‌هاي محاسبه در بورس تهران به حساب آورد زيرا هر دو مولفه تقسيم سود در شركت‌ها و بازده سهام بر اثر افزايش قيمت سهام شركت‌ها در آ‌ن مدنظر قرار گرفته است.

شاخص بازده نقدي
———————–

اين شاخص در يك تعريف كلي نشان دهنده روند تقسيم سود در شركت‌هاست. شاخص بازده نقدي در بيشتر روزهاي سال تغييرات اندكي دارد. نوسان اين شاخص در مردادماه و دي ماه هر سال محسوس‌تر است زيرا در اين دوره شركت‌ها با برگزاري مجامع عمومي ميزان سود نقدي قابل تقسيم را اعلام مي‌كنند.

شاخص عملكرد تالار فرعي
——————————–

اين شاخص فقط روند حركت قيمت سهام شركت‌هاي درج شده در تابلوي فرعي بورس تهران را طبق ضوابط محاسبه شاخص كل نشان مي‌دهد.

نقد شوندگي
—————–

اين عامل از مهمترين مولفه‌هاي تصميم‌گيري در بورس تهران به شمار مي‌آيد كه مولفه‌هايي نظير تعداد خريداران سهام، تعداد روزهايي كه سهام يك شركت داد و ستد شده و نظاير آن و همچنين ميانگين حجم داد و ستدهاي روزانه نسبت به كل سهام منتشر شده هر شركت در بورس به ميزان نقدشوندگي و فرمول محاسبه آن تاثير دارد.

تالار اصلي و تالار فرعي
——————————

از شهريور ۱۳۸۱ به اين سو بورس تهران در تلاش براي ايجاد تفكيك بين شركت‌هاي نقد شونده و غير نقد شونده بورس و در نهايت ايجاد نوعي رقابت بين مديران شركت‌ها تابلوي قيمت‌ها در بورس تهران را به سه تابلوي اول، دوم و فرعي تقسيم كرد. بر مبناي اين تقسيم بندي تابلوي ا ول و دوم در تالار اصلي و تابلوي فرعي در تالار فرعي تعريف شده‌اند. نحوه معامله و در كل قوانين داد و ستد در هيچ يك از اين تالار‌ها عملا تفاوتي با هم ندارد.

شاخص عملكرد تالار اصلي
———————————

اين شاخص فقط روند حركت قيمت سهام شركت‌هاي درج شده در تابلوي اصلي بورس تهران را طبق ضوابط محاسبه شاخص كل نشان مي‌دهد.

شاخص كل قيمت سهام
—————————–

اين شاخص بيانگر روند عمومي قيمت سهام همه شركت‌هاي پذيرفته در بورس اوراق بهادار است.طبق فرمول طراحي شده تغيير قيمت شركت‌هاي بزرگتر كه در عين حال سرمايه‌ بيشتري نيز دارند بر نوسان شاخص تاثير بيشتري مي‌گذارد.

تحليل بنيادي

تحليل بنيادي عبارت است از مطالعه و بررسي شرايط اقتصادي، صنعت و وضعيت شرکت. هدف اصلي از انجام اين گونه مطالعات، تعيين ارزش واقعي سهام و ارزش ذاتي شرکتهاست. تحليل بنيادي معمولاً بر اطلاعات و آمار کليدي مندرج در صورتهاي مالي شرکت تمرکز مي‏نمايد تا مشخص کند که آيا قيمت سهام به درستي ارزشيابي شده است يا نه؟

بخش قابل ملاحظه‏اي از اطلاعات بنيادي، بر اطلاعات و آمار اقتصاد ملي، صنعت و شرکت تمرکز دارد. رويکرد معمول در تحليل شرکت، در برگيرنده چهار مرحله اساسي است :

۱)تعيين وضعيت کلي اقتصاد کشور

۲)تعيين وضعيت صنعت

۳)تعيين وضعيت شرکت

۴)تعيين ارزش سهام شرکت

تجزيه و تحليل اقتصاد

وضعيت اقتصاد ملي از آن جهت مطالعه و بررسي مي‏شود که مشخص شود آيا شرايط کلي براي بازار سهام مناسب است يا نه؟ آيا تورم مؤثر است؟ نرخهاي بهره در حال افزايش است يا کاهش؟ آيا مصرف‏کنندگان کالاها را مصرف مي‏کنند؟ تراز تجاري مطلوب است؟ اينها تنها بخشي از سؤالاتي است که تحليل‏گر بنيادي براي تعيين کردن تأثيرات شرايط اقتصادي بر بازار سهام با آنها مواجه است.

تجزيه و تحليل صنعت

وضعيت صنعتي که شرکت در آن قرار دارد تأثير قابل توجهي بر نحوه فعاليت شرکت دارد. اگر وضعيت صنعت مطلوب نباشد، بهترين سهام موجود در اين صنعت نيز نمي‏تواند بازده مناسبي داشته باشد. به قول معروف (سهام ضعيف در صنعت قوي، بهتر از سهام قوي در صنعت ضعيف است).

تجزيه و تحليل شرکت

بعد از تعيين وضعيت اقتصاد و صنعت، خود شرکت نيز بايد تجزيه و تحليل شود تا از سلامت مالي آن اطمينان حاصل گردد. اين تحليل معمولاً از طريق بررسي صورتهاي مالي شرکت انجام مي‏شود. از روي اين صورتها مي‏توان نسبتهاي مالي سودمندي را محاسبه نمود، نسبتهاي مالي به ۵دسته اصلي تقسيم مي‏شوند :‌

۱)نسبتهاي‏ سودآوري

۲)نسبتهاي قيمتي

۳)نسبتهاي نقدينگي

۴) نسبتهاي اهرمي

۵)نسبتهاي کارآيي (فعاليت)

هنگام تحليل نسبتهاي مالي شرکت نتايج حاصل از اين تحليل بايد با نتايج ساير شرکتهاي موجود در آن صنعت مقايسه شود تا عملکرد شرکت، شفاف‏تر و روشن‏تر گردد.

حاشيه سود خالص

حاشيه سود خالص شرکت، يکي از نسبتهاي سودآوري است که از طريق تقسيم کردن سود خالص به کل فروش محاسبه مي‏شود. اين نسبت نشان مي‏دهد که از يک تومان فروش شرکت، چه مقدار آن به سود خالص تبديل شده است. به عنوان مثال، حاشيه سود خالص ۳۰ درصد نشان مي‏دهد که از يک تومان فروش محصولات شرکت، ۳ ريال سود خالص بدست آمده است.

نسبت P/E

نسبت P/E (نسبت قيمت سهام به عايدي هر سهم) از طريق تقسيم کردن قيمت جاري سهام به عايدي هر سهم (EPS) در چهار فصل گذشته بدست مي‏آيد. اين نسبت نشان مي‏دهد که سرمايه‏گذار براي خريدن يک تومان از عوايد شرکت، چقدر بايد بپردازد. به عنوان مثال، اگر قيمت جاري سهام، ۲۰ تومان و عايدي هر سهم در چهار فصل گذشته، ۲ تومان باشد، آنگاه نسبت P/E، ۱۰ بدست مي‏آيد. به عبارت ديگر براي خريد يک تومان از عوايد شرکت بايد ۱۰ تومان بپردازيم. البته انتظارات سرمايه‏گذاران از عملکرد آتي شرکت، نقش بسيار مهمي در تعيين نسبت جاري P/E ايفا مي‏کند. رويکرد متداول در تحليل‏هاي مالي اين است که نسبتهاي P/E شرکتهاي موجود را در يک صنعت با يکديگر مقايسه کنيم. اگر تمام شرايط ديگر يکسان باشد، شرکتي که P/E آن کمتر است، ارزش بهتري دارد.

ارزش دفتري هر سهم

ارزش دفتري هر سهم شرکت، يکي از نسبتهاي قيمتي است که از تقسيم کردن کل داراييهاي خالص شرکت (دارايي‎ها منهاي بدهي‏ها) به کل سهام موجود آن بدست مي‏آيد. ارزش دفتري هر سهم مي‏تواند در تعيين اين موضوع کمک کند که آيا سهام شرکت، کمتر يا بيشتر از حد قيمت‏گذاري شده است. اگر سهامي به قيمتي بسيار پايين‏تر از ارزش دفتري آن به فروش رود، مي‏تواند نشانگر اين باشد که اين سهام، کمتر از ارزش واقعي خود، قيمت‏گذاري شده است.

نسبت جاري

نسبت جاري يکي از نسبتهاي نقدينگي است که از تقسيم کردن دارايي‏هاي جاري به بدهي‏هاي جاري شرکت محاسبه مي‏شود. اين نسبت توانايي شرکت را براي پرداخت بدهي‏ها و تعهدات جاري آن نشان مي‏دهد. هر قدر اين نسبت بالاتر باشد، قدرت نقدينگي آن نيز بالاتر خواهد بود. به عنوان مثال اگر اين نسبت ۳ باشد، بيانگر آن است که دارايي‏هاي جاري شرکت، براي پرداخت ۳برابر بدهي‏هاي جاري آن، کفايت مي‏کند.

نسبت بدهي

نسبت بدهي شرکت، يکي از نسبتهاي اهرمي است که از تقسيم کردن کل بدهي‏ها به کل دارايي‏هاي شرکت محاسبه مي‏شود. اين نسبت نشان مي‏دهد که کل دارايي‏هاي شرکت تاچه حد از طريق بدهي‏ها تأمين شده است. به عنوان مثال، اگر نسبت بدهي ۴۰ درصد باشد، بيانگر آن است که ۴۰ درصد از دارايي‏هاي شرکت از طريق ايجاد بدهي يا قرض گرفتن وجوه تأمين شده است.

بدهي‏ها همانند تيغ دولبه عمل مي‏کنند، اگر شرايط کلي اقتصاد نامناسب و روند حرکت نرخ‏هاي بهره، فزاينده باشد. آنگاه شرکتهايي که نسبت بدهي بالايي دارند، با مشکلات مالي عديده‏اي مواجه خواهند بود. اما اگر شرايط اقتصادي مناسب باشد، بدهي مي‏تواند از طريق تأمين مالي کردن رشد شرکت با هزينه‏هاي پايين‏تر، سودآوري را افزايش دهد.

گردش موجودي‏ها

گردش موجودي‏هاي شرکت، يکي از نسبتهاي کارآيي است که از تقسيم کردن قيمت تمام شده کالاي فرش رفته به موجودي‏ها محاسبه مي‏شود. اين نسبت، کارآيي شرکت را در مديريت موجودي‏ها نشان مي‏دهد. اين کارآيي از طريق محاسبه تعداد دفعات گردش موجودي‏ها در طول سال اندازه‏گيري مي‏شود. اين دسته از نسبتها، وابستگي شديدي به نوع صنعت دارند. به عنوان مثال گردش موجودي‏ها در فروشگاههاي زنجيره‏اي، به مراتب بالاتر از صنايع توليدکننده هواپيماست. در اينجا نيز مقايسه کردن گردش موجودي‏ها در کليه شرکتهاي يک صنعت اهميت زيادي دارد.

ارزشيابي قيمت سهام

تحليل‏‎گر بنيادي، پس از مطالعه و تعيين شرايط اقتصاد ملي، وضعيت صنعت و در نهايت شرکت به بررسي اين موضوع مي‏پردازد که آيا قيمت سهام شرکت به درستي تعيين شده است يا نه؟

در تعيين قيمت سهام، الگوهاي گوناگون ارزشيابي تهيه و تدوين شده است. عمده‏ترين اين الگوها عبارتند از :

ـ الگوهاي سود سهام ـ اين الگوها بر ارزش فعلي سودهاي سهام مورد انتظار تمرکز دارند.

ـ الگوهاي عوايد ـ اين الگوها بر ارزش فعلي عوايد مورد انتظار تمرکز دارند.

ـ الگوهاي دارايي‏ها ـ اين الگوها بر ارزش دارايي‏هاي شرکتها تمرکز دارند.

اصول بنيادي در تحليل سهام

در تحليل بنيادي، تمام عوامل مؤثر در اقتصاد، از جمله توليد، توزيع، عرضه و تقاضا و در نهايت مصرف را با توجه به گردش سرمايه و سياستهاي پولي مبتني بر داده‏هاي مالي، مورد توجه قرار مي‏دهيم.

بنيادگران براي تحليل موفق سهام بايد حداقل هفت سرفصل مهم را مدنظر بگيرند.

۱ـ عايدي هر سهم در دوره جاري (EPS) و مقايسه آن با عايدي هر سهم در دورة مشابه سال قبل.

۲ـ EPS ساليانه سهام و مقايسه آن با EPS سال قبل (و لحاظ نمودن افزايش يا کاهش آن نسبت به سنوات قبل).

۳ـ گروه صنعتي که سهام متعلق به آن است محصولات جديد موجود در اين گروه، تغييرات گروه و مديريت شرکت صاحب سهام و غيره.

۴ـ عرضه و تقاضاي سهام

۵ـ پيشرو يا پسرو بودن سهام (توضيح اينکه بعضي سهم‏ها در گروه خود پيشرو هستند و ديگر سهم‏ها از حرکت آنها تبعيت مي‏کنند، در حالي که برخي سهم‏ها دنباله‏رو ديگران هستند)

۶ـ مالکيت سهام (اينکه چه اشخاص حقيقي يا حقوقي صاحبان اصلي سهام هستند)

۷ـ جهت بازار و شاخص‏يابي

نقص بزرگ تحليل بنيادي

در بسياري اوقات سهام شرکت سود ده، براي مدت نسبتاً‌ طولاني کاهش مي‏يابد يا سهام شرکت زيان‏ده، در مدتي کوتاه به مقدار قابل توجهي افزايش مي‏يابد. اگر همه ما منطقي بوديم و مي‏توانستيم احساسات خود را از تصميمات سرمايه‏گذاريمان تفکيک نماييم. آنگاه روش تعيين قيمت سهام براساس سود آينده يا همان تحليل بنيادي به نحو درخشاني درست کار مي‏کرد و از آنجا که انتظارات کاملاً‌ منطقي داشتيم قيمتها تنها هنگامي تغيير مي‏کرد که اطلاعات سهام منتشر مي‏شد. اما در بازار واقعي اين حالت هرگز اتفاق نمي‏افتد. همان طور که گفتيم، بازيگران بازار، بارها و بارها شرکتهايي را با سودهاي بالا ديده که سقوط کرده‏اند و شرکت‏هاي زيان دهي را نيز ديده‏اند که سهامشان به نحو چشمگيري افزايش داشته است.

اولين کسي که اين موضوع را در بازار سرمايه دريافت چارلزداو بود که مي‏توان او را بنيانگذار تحليل تکنيکي ناميد. وي براي اولين بار در سال ۱۹۰۰ ميلادي براساس اطلاعات هر سهم (نظريه داو) را تدوين کرد. بيشتر مطالعات او براساس ميانگين صنعتي داو جونز و بوجود آوردن اين شاخص مهم بود داو متوجه شد که روند بازار صرفاً‌ از سود و زيان و اطلاعات مالي شرکتها تبعيت نمي‏کند، بلکه عوامل ديگري نيز در اين زمينه تأثير دارند. به نظر داو بازار در عين بي‏نظمي، نظم خاصي دارد.

به نظر داو، نوسان قيمتهاي بازار را مي‏توان به سه بخش تقسيم کرد :

الف) نوسانهاي اوليه: اين نوسانها بازارهاي افزايشي و بازارهاي کاهشي ناميده مي‏شوند. در بازارهاي افزايشي، قيمتها براي چند سال رو به بالا مي‏روند. از طرف ديگر، در بازارهاي کاهشي، قيمتها براي چند ماه يا چند سال رو به پايين مي‏روند.

ب ) نوسانهاي ثانويه: در اين نوسانها، قيمتها به مدت چند ماه بالا مي‏روند اين حالت تحت عنوان دوره تعديلات يا تصحيحات معروف است.

ج) نوسانهاي روزانه: اين نوسانها، نوسانهاي روزانه تصادفي و بدون مفهوم هستند. تحليل‏گران تکنيکي بازار براي تعيين روندهاي بازار يا تعيين روند تک تک سهام از نظريه داو استفاده مي‏کردند.

چند پيشنهاد مهم براي خريد و فروش سهام در بورس ايران

خبرگزاري فارس: يك كارشناس بازار سرمايه با تشريح سهام ارزش و رشد در بورس تهران، به سهامداران و متوليان بازار سهام چند توصيه و پيشنهاد مهم براي خريد و فروش سهام كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس ، در حالي به هنگام خريد و فروش سهام شركت ها متغيرها و عوامل متعددي بايد مدنظر فعالان قرار گيرد كه بررسي و تشخيص سهام رشدي و ارزشي يكي از موضوعات بسيار مهم در بازارهاي سرمايه دنيا محسوب مي‌شود. تشخيص اين دو نوع سهام بر اساس متغيرهاي متفاوت، برآورد ميزان ريسك و بازدهي آنها، نحوه بازدهي در دوره هاي زماني مختلف و شرايط رونق و ركود بازار، چگونگي ارتباط آنها با متغير اندازه از جمله ابهاماتي است كه كارشناسان در پي رفع آن برآمده اند. دراين رابطه خبرگزاري فارس با ميثم شاه‌بنده ازكارشناسان بازار سرمايه گفت وگويي با هدف مقايسه سهام رشدي وارزشي براساس متغيرهايي نظير اندازه شركت، بازده و صرف ريسك در بورس اوراق بهادار تهران و ارايه چند توصيه در خريد و فروش سهام به سهامداران و مديران انجام داده است . وي با جمع‌آوري و بررسي اطلاعات مورد نياز ۱۲۳ شركت بورسي در فاصله زماني فروردين ۸۰ تا اسفند ۸۴ به اين نتيجه رسيده كه فاكتور اندازه شركت براي تشخيص سهام رشدي و ارزشي از يكديگر مناسب نيست. از طرف ديگر يك سرمايه‌گذار درحالت رونق بازار با خريد سهام رشدي نسبت به خريد سهام ارزشي به صرف ريسك بالاتري دست پيدا كرده و بازده سهام رشدي از سهام ارزشي در بورس اوراق بهادار تهران بيشتر است.

http://www.hesabank.comحسابانک

*تفاوت هاي سهام ارزشي و رشدي

شاه‌بنده در آغاز مي گويد: طي دهه‌ها و ساليان متمادي، اساتيد مالي دانشكده‌هاي مديريت در جهان به دقت فايل‌هاي اطلاعات مالي مربوط به قيمت‌هاي اوراق بهادار و اطلاعات حسابداري را در جستجوي الگوها و نشانه‌هايي در مورد علل و چگونگي رفتار بازار مورد بررسي قرار مي‌دادند. جستجو براي شناخت چگونگي عملكرد بازار در حال حاضر به نتيجه رسيده و رازهاي رفتار بازار به سرعت در حال گشوده شدن هستند. وي ادامه مي دهد: ما در حال حاضر با بازاري مواجه هستيم كه در قيمت‌گذاري واكنش بيش از حد نشان داده و درست عمل نمي‌كند. واكنش‌هاي قيمت‌ها در آن بسيار شديد بوده و غيرقابل پيش‌بيني هستند. بازاري كه چرخش معكوس دارد يعني سهام پرريسك موجود در آن بازده كمي را ايجاد مي‌كنند و سهام‌ كم‌ريسك بيشترين بازدهي‌ها را دارند. به گفته اين كارشناس بازار سرمايه شواهد با اهميت مؤثر براي سرمايه‌گذاري به صورت توده‌اي از اطلاعات درآمده كه سرمايه‌گذاران با استفاده از آنها به عملكرد گذشته شركت‌ها واكنش بيش از حد نشان داده و سهام رشدي و سهام ارزشي را قيمت‌گذاري مي‌كنند. شاه بنده ادامه مي دهد: سهام رشدي سهامي هستند كه قيمت شان نسبت به جريانات نقدي، عايدي، سود تقسيمي و ارزش دفتري فعلي آنها بالاتر از ميانگين است. در نتيجه اين واكنش بيش از حد در بلندمدت سهام‌ گران قيمت يعني سهام رشدي بازدهي كمي براي سرمايه‌گذاراني خواهد داشت كه آنها را در قيمت‌هاي بالا خريده‌اند. بالعكس سهام‌ ارزان و ارزشي بازدهي بيشتري براي سرمايه‌گذاراني خواهد داشت كه آنها را در قيمت‌هاي بسيار پايين خريده‌اند. وي با بيان اينكه در يك بازار كارا تمام تفاوت‌هاي بين عملكرد سهام ارزشي و رشدي بر اين مبنا است كه سهام رشدي ريسكي‌ترند ادامه مي دهد: سهام‌ گران نسبت به سهام‌ ارزان داراي ريسك بالاتري هستند. سبد سهامي كه شامل تعداد زيادي از سهام‌ گران باشد، داراي بازدهي‌هاي بسيار متفاوت از يك سال به سال ديگر است. لذا بازده بيشتر از آنها انتظار مي‌رود و متأسفانه بازار اغلب در اين مورد غافلگير مي‌شود و در مقابل، بازار بازده كمتري از سهام ارزان انتظار دارد و بازده‌هاي دوره‌اي آنها ثابت‌ترند و بازار كمتر در مورد آنها به طرز بدي غافلگير مي‌شود. به اعتقاد شاه بنده انتظار مي‌رود ريسكي‌ترين سهام كمترين بازدهي را در آينده ايجاد كنند و كم ريسك‌ترين سهام بيشترين بازدهي را به همراه داشته باشند. اين كارشناس به ديگر تفاوت هاي سهام ارزشي و رشدي اشاره مي كند : سهام رشدي و ارزشي سهامي هستند كه از نظر تأثير عوامل اساسي در بازار سرمايه نظير ريسك، بازده، رونق و ركود بازار، افق زماني، اندازه شركت وغيره تفاوتهاي بسياري دارند و تصميم گيري در جهت انتخاب آنها و تشكيل پرتفوي سودآور جزو دغدغه هاي هميشگي سرمايه گذاران است.

*لزوم شناسايي سهام ارزشي و رشدي

شاه بنده مي گويد: دردنياي مالي امروز براي سرمايه گذاري در سهام ، كسب دانش مالي، كاهش هزينه، انتخاب سهام برتر و سودآورتر و استفاده بهينه از سرمايه جزء لاينفك اقدامات و فعاليتهاي سرمايه گذاران است. تفاوتهاي موجود بين سهام رشدي و ارزشي و عوامل تأثيرگذار بر آنها، سرمايه گذاران را بر آن داشته با توجه به دانش مالي نوين، پيش رفته و با كسب اين دانش و توجه بيشتر به شرايط بازار و دوره هاي زماني در سهام سرمايه گذاري كنند. وي مي افزايد : سهام رشدي و ارزشي با در نظر گرفتن اند%

http://www.hesabank.comحسابانک

افزایش اعضای کانال تلگرام

درباره ی مجتبی سلمانی زاده کاخکی

کارشناس حسابداری و کارمند بانک علاقمند به مباحث مالی-علاقمند به ساده کردن مباحث به نحوی که درک آن برای کلیه مخاطبین مقدور باشد

همچنین ببینید

عقد مرابحه

تعریف عقد مرابحه به زبان ساده

مرابحه يكي از عقود اسلامي است و عبارتست از «‌فروش كالا به بهاي معلوم به …